Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Parliament of Romania > Friendship groups > Spain Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain

Daniel-Cătălin Zamfir
Daniel-Cătălin Zamfir
deputy PNL
Chairperson
Ioan Dîrzu
Ioan Dîrzu
deputy PSD
Vice-Chairperson
since 1 apr. 2015
Cristina-Ancuța Pocora
Cristina-Ancuța Pocora
deputy PNL
Secretary
Ioan Axente Leonardo Badea Marius Bălu Lucian Nicolae Bode
Ioan Axente
deputy
member
Leonardo Badea
senator PSD
member
Marius Bălu
senator PNL
member
Lucian Nicolae Bode
deputy PNL
member
Mihăiță Găină Mircea Man Aurelian Mihai Niculina Mocioi
Mihăiță Găină
deputy PSD
member
Mircea Man
deputy PNL
member
since 16 jun. 2014
Aurelian Mihai
deputy ALDE
member
Niculina Mocioi
deputy PNL
member
since 16 jun. 2014
Cornelia Negruț Adriana-Doina Pană Gheorghe Saghian Dénes Seres
Cornelia Negruț
deputy ALDE
member
Adriana-Doina Pană
deputy PSD
member
Gheorghe Saghian
senator
member
Dénes Seres
deputy UDMR
member
Ioan Tămâian Radu Bogdan Țîmpău
Ioan Tămâian
deputy PNL
member
since 10 dec. 2013
Radu Bogdan Țîmpău
deputy PNL
member

Former members of the friendship group bureau

Vasile Bleotu
Vasile Bleotu
deputy PSD
Vice-Chairperson
until 11 mar. 2011

Former members of the friendship group

Vasile Bleotu
Vasile Bleotu
deputy PSD
Dumitru Marcel Bujor Nicolae-Liviu Dragnea Aurel Niculae Remus-Daniel Nițu
Dumitru Marcel Bujor
senator PSD
until 16 jun. 2014
Nicolae-Liviu Dragnea
deputy PSD
until 19 dec. 2016
Aurel Niculae
deputy PNL
until 10 dec. 2013
Remus-Daniel Nițu
senator PLC
until 14 mar. 2016
Petru Movilă
Petru Movilă
deputy UNPR
until 16 jun. 2014

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 24 january 2022, 16:31
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro