Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Cyprus Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus

Dumitru Dragomir
Dumitru Dragomir
deputy
Chairperson
since 18 dec. 2007
Ovidiu Rădoi
Ovidiu Rădoi
senator PD-L
Vice-Chairperson
Ion Vărgău
Ion Vărgău
senator PSD
Secretary
Cristian Mihai Adomniței George Băeșu György Frunda Ștefan Glăvan
Cristian Mihai Adomniței
deputy PNL
member
George Băeșu
deputy PSD
member
György Frunda
senator UDMR
member
Ștefan Glăvan
deputy PC
member
Vasile Ion Dorel Jurcan Ilie Merce Laurențiu Mironescu
Vasile Ion
senator PSD
member
Dorel Jurcan
senator PD-L
member
Ilie Merce
deputy PRM
member
Laurențiu Mironescu
deputy PD-L
member
Bogdan Nicolae Niculescu Duvăz Ilie Petrescu Emil Strungă Florentina Marilena Toma
Bogdan Nicolae Niculescu Duvăz
deputy PSD
member
Ilie Petrescu
senator PC
member
since 23 mar. 2006
Emil Strungă
deputy PNL
member
since 3 apr. 2007
Florentina Marilena Toma
deputy PSD
member
Aurelia Vasile Attila Verestóy
Aurelia Vasile
deputy PSD
member
Attila Verestóy
senator UDMR
member

Former members of the friendship group bureau

Liviu Codîrlă
Liviu Codîrlă
deputy PD-L
Chairperson
until 18 dec. 2007

Former members of the friendship group

Adrian Emanuil Semcu Liviu-Doru Bindea Romică Andreica
Adrian Emanuil Semcu
deputy PNL
until 8 jul. 2008
Liviu-Doru Bindea
senator PRM
until 4 jan. 2006
Romică Andreica
deputy PD-L
until 3 apr. 2007
Liviu Codîrlă
Liviu Codîrlă
deputy PD-L
Sotiris Fotopolos Dorin-Liviu Nistoran
Sotiris Fotopolos
deputy Minoritati
until 5 aug. 2008
Dorin-Liviu Nistoran
deputy
until 16 sep. 2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 october 2022, 12:49
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro