Puiu HAŠOTTI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2004 - jan. 2005 - Vice-Chairman

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007 Leader - since feb. 2005
 - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007 Leader

Standing committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey