Ion RAŽIU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
end of the mandate: 17 january 2000 - dead
replaced by: Stefan Popa

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until jan. 2000 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since feb. 1997
 - until jan. 2000
 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - since may 1998
 - until jan. 2000