Oana-Silvia VLĂDUCĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2019
Non-attached Members - since feb. 2019
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Romania - since may 2019 Vice-Leader - since sep. 2019

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus