Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
daniel.toda@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Daniel-Liviu Toda Versiunea pentru printare

Daniel-Liviu TODA
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021
 - until jun. 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS - until jun. 2022 Secretary - since feb. 2022
 - until jun. 2022
Non-attached Members - since jun. 2022

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since mar. 2022)
Committee for information technologies and communications
Committee for Defence Public Order, and National Security (dec. 2021 - mar. 2022)
Committee for Education (until dec. 2021)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China  Secretary
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait 
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 93, din care 17 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 19 august 2022, 7:58
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro