Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Antonel Tănase Versiunea pentru printare

Antonel TĂNASE
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2021
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since nov. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2021
Non-attached Members - since nov. 2021

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since dec. 2021)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until dec. 2021) - Secretary

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (until dec. 2021) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Switzerland 
 Friendship parliamentary group with Albania 
 Friendship parliamentary group with Republic of India 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 6 plenary sittings)
Legislative initiatives: 27, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 27 january 2022, 11:36
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro