Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Ion Ştefan Versiunea pentru printare

Ion ŞTEFAN
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2021
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since nov. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2021
Non-attached Members - since nov. 2021

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since dec. 2021)
Committee for Industries and Services (until dec. 2021)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 27 january 2022, 14:09
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro