Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
Links:
constantin.sovaiala@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Constantin Șovăială Versiunea pentru printare

Constantin ȘOVĂIALĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.34 SIBIU
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2021
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since nov. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2021
Non-attached Members - since nov. 2021

Standing committees
(since dec. 2021)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until dec. 2021) - Chairperson

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 12 plenary sittings)
Legislative initiatives: 14, din care 5 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 january 2022, 2:28
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro