Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
daniel.rusu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Daniel-Gheorghe Rusu Versiunea pentru printare

Daniel-Gheorghe RUSU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
AUR- Alliance for the Union of Romanians - until may 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since may 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the AUR - until may 2022 Vice-Leader - since feb. 2021
 - until may 2022
Non-attached Members - since may 2022

Standing committees
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since feb. 2022)
Committee for Public Administration and Territorial Planning (feb. 2021 - jun. 2022)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia - until may 2022
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Norway 
 Grup parlamentar de prietenie Romania - Republica Uzbekistan  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - since may 2022

Parliamentary activity in figures:
Speaches:46 (in 40 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 42, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 25
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 17 august 2022, 1:45
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro