Florin-Claudiu ROMAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT - Presedintele Camerei Deputaților - oct. - noi. 2021
ales deputat în circumscriptia electorala nr.1 ALBA
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2022 - Vicepreședinte
 sep. 2021 - feb. 2022 

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din mar. 2022)

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru stabilirea cauzelor creșterii substanțiale a prețurilor gazelor naturale și energiei electrice

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Lituania 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Kârghâză 

Biroul parlamentar:
Alba Iulia, Str. Bucovinei nr. 10, jud. Alba