Anca-Daniela BOAGIU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services - Secretary (until oct. 2005)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs - Vice-Chairperson (since jul. 2007)
The Committee for European Integration (until dec. 2006) - Vice-Chairperson (until may 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia