Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Gabriel Plăiașu Versiunea pentru printare

Gabriel PLĂIAȘU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2021
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since nov. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2021
Non-attached Members - since nov. 2021

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since dec. 2021)
Committee for Industries and Services (until dec. 2021)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Iraq  Secretary
 Friendship parliamentary group with Estonia 
 Friendship parliamentary group with Ireland 
 Friendship parliamentary group with Iceland 
 Friendship parliamentary group with Congo 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 13, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 23 january 2022, 12:01
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro