Georgel BADIU, chestor al Camerei Deputaților
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.41 VRANCEA
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2022 - prezent - Chestor - din sep. 2022

Formatiunea politica:
AUR-Alianța pentru Unirea Românilor

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar AUR  Secretar - până în feb. 2021
   Vicelider - din feb. 2021
 - până în sep. 2022

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din feb. 2021)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din apr. 2022)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (feb. 2021 - apr. 2022) - Vicepreședinte (din feb. 2021)

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară specială pentru controlul activității Serviciului de Informații Externe (din iun. 2022)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună de control parlamentar specializat al Europol

Alte comisii
Comisia de validare

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Grupul mixt de control parlamentar specializat al Europol - până în mai 2022 supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Guineea  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Senegal 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Țărilor de Jos (Olanda) 

Biroul parlamentar:
    Focsani, Str. Longinescu nr. 21, jud. Vrancea

Focșani, str. Renașterii, nr. 8 bis, județul Vrancea