Renică DIACONESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.30 OLT
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until jun. 2007
PNL-National Liberal Party - since jun. 2007
 - until sep. 2008
PSD-Social Democratic Party - since sep. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party - until jun. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2007
 - until sep. 2008
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2008

Standing committees
Committee for Health and Family - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - since oct. 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic 
 Friendship parliamentary group with Belgium