Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Dorin Lazăr Maior > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Dorin Lazăr MAIOR
Curriculum Vitae

Personal data

Date and place of birth: 4 March 1960

Education; scientific degrees

Faculty of Machine-Building Technology, Brasov

Political activity

president of the National Council of the National Union of the December 1989 Revolutionary Organisations, UNORD ' 89;
until May 2001, member of the PRM;
since June 2001, member of the PSD;
member of the PSD Central Executive Bureau;

Parliamentary activity

deputy;
member of the Committee for Economic Policy, Reform, and Privatisation ;
since March 2002, president of the Parliamentary Committee for the control of the implementation of Law no. 42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in and the fighters for the victory of the Revolution of December 1989 ;
until October 2001, vice-president of the Romania-China, and member of the Romania-South Africa friendship parliamentary groups

Professional activities

mechanical engineer;
vice-president of the Brasov Chamber of Commerce

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 january 2022, 13:46
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro