Pantelimon MANTA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until apr. 2007
 
independent  - since apr. 2007
 - until sep. 2007
PNL-National Liberal Party - since sep. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Humanist Party of Romania (social-liberal) - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2007

Standing committees
Committee for Education

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bolivia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 
 Friendship parliamentary group with Mongolia