Natalia-Elena INTOTERO
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - until feb. 2018

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Vice-Chairperson (until feb. 2018)

Standing committees - joint

Special committees - joint

Other commisions
Validation Committee (since oct. 2020) - Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - until nov. 2018
 Friendship parliamentary group with Brazil - since nov. 2018
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China  Secretary
 Friendship parliamentary group with Italian Republic