George Crin Laurenşiu ANTONESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Leader - since sep. 2005

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since feb. 2008)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (feb. 2007 - feb. 2008)
Committee for Foreign Policy (until feb. 2007)

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly