Andrian-Sirojea MIHEI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until sep. 2006
PNL-National Liberal Party - since sep. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Humanist Party of Romania (social-liberal) - until sep. 2006 Vice-Leader - since sep. 2005
 - until sep. 2006
Parliamentary group of the National Liberal Party - since oct. 2006

Standing committees
Committee for Industries and Services

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until oct. 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey