Mihăiță GĂINĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.23 IALOMITA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until oct. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since oct. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until oct. 2019
Non-attached Members - since oct. 2019
 - until dec. 2019
The parliamentary group of the National Liberal Party - since dec. 2019

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection - Vice-Chairperson (until nov. 2019)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Estonia