Ion SÂRBULESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2000-2004

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.27 MEHEDINȚI

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Secretar - până în feb. 2004
   Secretar - din sep. 2004

Comisii permanente
Comisia pentru privatizare și administrarea activelor statului
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (din dec. 2003) - Vicepreședinte
Comisia economică, industrii și servicii (oct. 2002 - dec. 2003)

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Iugoslavia  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Bulgaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat