Gheorghe Vergil ŠERBU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007

Standing committees
(since oct. 2008)
(until oct. 2008)

Parliamentary delegations:
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand 
 Friendship parliamentary group with Estonia