You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Parliament of Romania > Delegations > APOSCE Versiunea pentru printare

Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly

Lucian Romașcanu
Lucian Romașcanu
senator PSD
Chairperson
since 4 jul. 2018
Victor Paul Dobre Costel Neculai Dunava Cătălin-Daniel Fenechiu Petru Movilă
Victor Paul Dobre
deputy PNL
member
Costel Neculai Dunava
deputy PSD
member
Cătălin-Daniel Fenechiu
senator PNL
member
Petru Movilă
deputy PMP
member
Ionuț Sibinescu Doina Silistru
Ionuț Sibinescu
senator PSD
member
Doina Silistru
senator PSD
member
since 4 jul. 2018
Vasile Cocoș Andrei Daniel Gheorghe Dănuț Păle Eugen Orlando Teodorovici
Vasile Cocoș
deputy PSD
deputy
Andrei Daniel Gheorghe
deputy PNL
deputy
since 24 jun. 2020
Dănuț Păle
deputy PSD
deputy
Eugen Orlando Teodorovici
senator PSD
deputy
since 4 jul. 2018
Eugen Țapu Nazare
Eugen Țapu Nazare
senator PNL
deputy

Former members of the bureau

Ana Birchall Victor-Viorel Ponta
Ana Birchall
deputy Neafiliați
Chairperson
since 13 sep. 2017
until 29 jan. 2018
Victor-Viorel Ponta
deputy PRO România
Chairperson
until 13 sep. 2017

Former members

Costel Alexe
Costel Alexe
deputy PNL
Ana Birchall Victor-Viorel Ponta
Ana Birchall
deputy Neafiliați
Victor-Viorel Ponta
deputy PRO România
Alfred - Robert Simonis Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu
Alfred - Robert Simonis
deputy PSD
until 19 dec. 2020
Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu
deputy USR
until 20 oct. 2020

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 16 august 2022, 13:25
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro