You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Parliament of Romania > Committees > UNESCO Printable version
2020-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Cătăuță Ana-Maria
chairperson since 3 may 2022
deputy PSD 03.05.2022
2. Vice-Chairpersons Negoi Eugen-Remus senator USR  
3. Secretaries Bica Dănuț senator PNL  
4. Members Bulai Oana-Gianina deputy PSD  
5.   Bumb Sorin-Ioan senator PNL  
6.   Buzoianu Diana-Anda deputy USR  
7.   Cazan Laurențiu-Nicolae deputy PNL  
8.   Căuș Vasile-Aurel deputy PNL  
9.   Chelaru Mircia deputy AUR  
10.   Csép Éva-Andrea deputy UDMR  
11.   Dîncu Vasile senator PSD  
12.   Fădor Angelica deputy PNL  
13.   Firea Gabriela senator PSD  
14.   Floroiu Ionel deputy PSD  
15.   Ghera Giureci-Slobodan deputy Minoritati  
16.   Lungu Romeo-Daniel deputy PSD  
17.   Novák Csaba-Zoltán senator UDMR  
18.   Teniță Dragoș-Cătălin deputy USR  
19.   Weber Mihai deputy PSD 22.06.2022

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Weber Mihai deputy PSD 13.12.2021

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Gorghiu Alina-Ștefania senator PNL 22.06.2022
2. Suciu Vasile-Daniel deputy PSD 22.06.2022
3. Viașu Cosmin-Cristian senator USR 21.01.2022
4. Weber Mihai deputy PSD 03.05.2022

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 16 august 2022, 15:27
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro