You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Parliament of Romania > Committees > Revolutionari Printable version
2020-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Nicu Fălcoi Fălcoi Nicu
chairperson since 14 dec. 2021
deputy USR 14.12.2021
2. Vice-Chairpersons Sebastian Răducanu Răducanu Sebastian
vice-chairperson since 3 may 2022
senator PSD 03.05.2022
3. Secretaries Silviu-Titus Păunescu Păunescu Silviu-Titus deputy AUR  
4. Members Zacharie Benedek Benedek Zacharie deputy UDMR  
5.   Jaro Norbert Marșalic Marșalic Jaro Norbert deputy PNL  
6.   Marius-Eugen Ostaficiuc Ostaficiuc Marius-Eugen deputy PSD 11.05.2021
7.   Florin-Claudiu Roman Roman Florin-Claudiu deputy PNL  
8.   Adrian Solomon Solomon Adrian deputy PSD  
9.   Irinel Ioan Stativă Stativă Irinel Ioan deputy PSD  
10.   Raoul-Adrian Trifan Trifan Raoul-Adrian senator USR  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Adrian Solomon Solomon Adrian deputy PSD 14.12.2021
2. Vice-Chairpersons Eugen Dogariu Dogariu Eugen senator PSD 03.05.2022

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Radu-Mihai Cristescu Cristescu Radu-Mihai deputy PSD 11.05.2021
2. Eugen Dogariu Dogariu Eugen senator PSD 03.05.2022
3. Alin-Costel Prunean Prunean Alin-Costel deputy Neafiliați 14.12.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 october 2022, 18:51
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro