You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Politică externă Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Biró Rozália-Ibolya UDMR  
2. Vice-Chairpersons Ardelean Ben-Oni PNL  
3.   Cristea Andi-Lucian PSD  
4.   Mihălcescu Carmen-Ileana PSD  
5. Secretaries Albișteanu Mihail
secretary since 9 feb. 2021
AUR 01.02.2021
6.   Stroe Ionuț-Marian PNL  
7. Members Badea Iulian-Alexandru PSD 29.03.2022
8.   Balan Ioan PNL  
9.   Barna Ilie Dan USR  
10.   Furtună Mirela PSD  
11.   Ganț Ovidiu Victor Minoritati  
12.   Predoiu Marian-Cătălin PNL  
13.   Toda Daniel-Liviu Neafiliați 02.03.2022
14.   Tudorache Daniel PSD  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Gál Károly UDMR 10.02.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 18 august 2022, 17:41
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro