You are here: Home page > Parliamentary bodies 1996-2000 > Chamber of Deputies > Committees > Cultură Printable version
1996-2000

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Gabriel Țepelea Țepelea Gabriel PNȚCD  
2. Vice-Chairpersons Ileana Filipescu Filipescu Ileana
vice-chairperson since 14 sep. 1998
USD-PD 14.09.1998
3.   Eugenia Moldoveanu Moldoveanu Eugenia PDSR  
4. Secretaries Puiu Hașotti Hașotti Puiu PNL  
5.   Mădălin-Ștefan Voicu Voicu Mădălin-Ștefan Minoritati  
6. Members Alexandru Ioan Badea Badea Alexandru Ioan PNȚCD  
7.   Simion Darie Darie Simion PDSR  
8.   Slavomir Gvozdenovici Gvozdenovici Slavomir Minoritati  
9.   Adrian Iorgulescu Iorgulescu Adrian PNȚCD  
10.   Alexandru Kakasi Kakasi Alexandru UDMR  
11.   Leonida Lari-Iorga Lari-Iorga Leonida PRM  
12.   Lazăr Lădariu Lădariu Lazăr PUNR  
13.   Árpád-Francisc Márton Márton Árpád-Francisc UDMR  
14.   Monica Octavia Muscă Muscă Monica Octavia PNL  
15.   Jianu Nicolae Nicolae Jianu PNȚCD  
16.   Eugen Nicolicea Nicolicea Eugen PDSR  
17.   Dumitru Pîslaru Pîslaru Dumitru PDSR  
18.   Vasile Vetișanu Vetișanu Vasile non-attached  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Alexandru Sassu Sassu Alexandru USD-PD 14.09.1998

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Victor Babiuc Babiuc Victor PNL 30.04.1998 14.09.1998
2. Ileana Filipescu Filipescu Ileana USD-PD   30.04.1998
3. Radu-Sever-Cristian Gheciu Gheciu Radu-Sever-Cristian PNL   30.10.1997
4. Radu Ștefan Mazăre Mazăre Radu Ștefan non-attached   27.06.2000
5. Alexandru Sassu Sassu Alexandru USD-PD   22.02.1999
6. Gheorghe Șerban Șerban Gheorghe PNȚCD   31.12.1998

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 29 january 2022, 14:53
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro